ارز دیجیتال شیبا

شیبا اینو

شیبا با نماد SHIB که در بازار رمز ارزها، در حال خرید و فروش است، یک توکن غیر متمرکز است که، در سال های اخیر توجهات بسیار جلب توجه کرده است. با توجه به این که از تولد این ارز دیجیتال خیلی نگذشته، این ارز دیجیتال با رشد قابل توجه خود، نام و جایگاهی را در بازار ارز دیجیتال برای خود مهیا کند.

ارز دیجیتال شیبا چیست؟

ارز دیجیتال شیبا یک توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم  ERC-20  است که، درسال ۲۰۲۰ توسط شخصی ملقب به ریوشی ایجاد شد. واژه shiba inu در زبان ژاپنی نام نژاد سگی است که، دقیقاً تصویر آن در دوج کوین هم به چشم می‌خورد. این ارز دیجیتال نزد حامیانش به قاتل دوج کوین معروف است. هولدر های این میم کوین آن را جایگزینی مناسب برای DOGE می‌دانند. از آنجایی که این ارز یک توکن مبتنی بر بستر ERC-20  محسوب می‌شود، دارای بلاکچین اختصاصی نیست. ریوشی در توضیحات آن بیان داشته است:

به این دلیل بستر اتریوم را برای ساخت ارز شیبا انتخاب کردم، که قبل از این امنیت شبکه اتریوم بر همگان ثابت شده بود، و این بلاکچین به خوبی به پروژه اجازه می‌دهد که غیر متمرکز باقی بماند.

چرا شیبا یک میم کوین است؟

جوک‌ و تصاویر به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی با اقتضاء زمان، بر اساس یک سوژه خاص طراحی می‌شوند. بنابراین قطعا هدف میم‌ها بر مبنای جوک و خنده است. پس همینطور که از نام میم کوین ‌ها بر می‌آید، آنها ارزهایی دیجیتال هستند که، ظهور آنها رابطه نزدیکی با میم ‌شبکه های اجتماعی دارد. برای مثال: دوج کوین معروف‌ترین میم کوین بازار، در ابتدا از میم محبوب shiba الهام گرفت و شوخی با ماهیت بیت کوین ساخته شد.

تاکنون صدها میم کوین در CoinMarketCap  لیست شده، و بسیاری از آنها دنباله رو راه دوج کوین هستند.

معرفی توکن shiba inu

اولین نکته قابل توجه در مورد توکن، عرضه آن بسیار زیاد شیبا است.  راه‌اندازی رسمی شیبا اینو در سال ۲۰۲۰ بود. حدود ۵۰ درصد از کل عرضه در استخر نقدینگی یونی سواپ بلاک شده بود. ۵۰ درصد مابقی هم به ویتالیک بوترین Vitalik Buterin بنیانگذار اتریوم اهدا شد. بوترین در حرکتی حمایتی از جامعه و تورم‌زدایی، اکثر این توکن‌ها را با انتقال به یک کیف پول فاقد دسترسی، سوزاند و مقداری از آنها را به ارزش ۱/۲ میلیارد دلار در آن زمان، با هدف کمک‌ رسانی به بیماران کووید ۱۹ در هند، به موسسات خیریه بخشید.

ریوشی، ارتقاء دهنده این ارز، جدید ترین عضو این سیستم به نام shiba swap را در همان سال معرفی کرد. سواپ در واقع یک صرافی غیر متمرکز است که، از shiba inu و دو توکن LEASH و  BONE، به عنوان توکن ‌های ابزاری استفاده استفاده کرده است.

Shiba swap چیست؟

این سیستم یک صرافی غیرمتمرکز است. نوعی پلتفرم معاملاتی p2p مشابه یونی سواپ که، به کاربر امکان معامله بدون واسطه ارزهای دیجیتال را، در بستر اتریوم می‌دهد. کاربران این پلتفرم با اعطای نقدینگی (انتقال ارز خود به استخرها برای استفاده سایر معامله‌گران) و استیکینگ (سپرده‌گذاری ارز در یک قرارداد هوشمند)، در قالب شیبا و دو توکن دیگر BONE و LEASH دریافت سود کنند.

معرفی عملگر های شیبا سواپ

Dig

عملگر مربوط به استخر نقدینگی است. در این قسمت کاربر می‌تواند، دارایی ارز دیجیتالی خود را به صورت جفت ارز در استخر نقدینگی، موجود سپرده‌ گذاری کنند. سرمایه گزاران نقدینگی به عنوان پاداش، توکن‌های استخر نقدینگی SSLP را دریافت می‌کنند. این توکن‌ها میزان سهم نقدینگی کاربران در هر استخر را نشان می‌دهند. همچنین کاربر توسط آن می‌تواند توکن ‌های شیبا رایگان دریافت کنند.

Woof

این عملگر جهت دریافت پاداش BONE با نقد کردن توکن ‌های SSLP است.

Bury

کاربر با این عملگر می‌تواند توکن‌ SHIB  ،LEASH  و BONE  خود را جهت کسب سود، با سود بالا که در قالب BONE پرداخت می‌شود، استیک کنند.

 Swap

کاربر توسط این عملگر قادر خواهند بود رمز ارز خود را معامله کنند.

مقایسه shiba inu و dogecoin

shiba vs dogecoin
خرید و فروش شیبا و دوج کوین در صرافی WMzarin

نوع تکنولوژی شیبا

وقتی بحث فناوری می‌شود، امکان دارد افرادی ندانند که دوج کوین شباهت زیادی به بیت کوین، که ملقب به پادشاه ارزهای دیجیتال است، دارد. دوج کوین دقیقاً از فناوری لایت کوین، برادر کوچک بیت کوین استفاده کرده است.

الگوریتم مورد استفاده DOGE بر اساس اثبات کار PoW است. یعنی مثل بیت کوین، از قدرت محاسباتی رایانه ها در بلاکچین خود استفاده می‌کند.

این ارز بر روی بستر بلاکچین اتریوم کار می کند، و توکن اصلی یک توکن ERC-20 و بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام  PoS  است.

میزان عرضه شیبا و دوج کوین

اگر چه هر دو رمز ارز شیبا و دوج کوین عرضه قابل توجهی دارند، اما در این زمینه برتری با shiba است. دوج کوین هیچ محدودیت عرضه‌ای ندارد. حدودا هر دقیقه، ۱۰ هزار DOGE تولید می ‌شود. تقریبا در روز ۱۵ میلیون و هر سال ۵ میلیارد دوج کوین جدید روانه بازار می‌شود.

در سوی دیگر shiba inu  قرار دارد که محدودیت عرضه ۱ کوادریلیونی دارد، که تمام توکن‌ها از همان ابتدا تولید شده‌اند. در ضمن نیمی از آن ‌ها توسط ویتالیک بوترین ( بنیان‌گذار اتریوم ) برای همیشه از چرخه خارج شده که تا حدی از بروز تورم و کاهش ارزش این توکن جلوگیری می‌کند.

نحوه کارکرد دوج کوین و شیبا

دوج کوین ارز دیجیتالی با قیمت کم، عرضه زیاد، کاربر پسند و فاقد هرگونه پیچیدگی است. این ویژگی ها باعث شده این رمز ارز برای پرداخت‌های کوچک گزینه ‌ای مناسب باشد.

هرچند هدف اول دوج کوین هم این بوده، یعنی تبدیل شدن به ابزاری برای پرداخت‌ های کوچک روزمره.
مثل یک ورژن دیجیتالی از اسکناس یک دلاری که همیشه در جیب افراد است. عرضه نامحدود دوج کوین تا حدودی قابل توجیه است.

اما به دلیل این که این ارز بر بستر بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند، از ویژگی های پیشرفته ‌تری مانند قرارداد هوشمند هم بهره‌ مند است.
به غیر از پرداخت ‌های کوچک، به عنوان یک توکن ابزاری- کاربردی در پلتفرم استفاده می‌شود.

خرید و فروش شیبا

برای خرید و فروش شیبا به سایت wmzarin مراجعه نمایید.

شیبا، شیباریوم، shib، shiba، شیبا اینو.

اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظراات
بازخوردهای درون خطی
نمایش تمام کامنت ها